Paraben Nedir, Zararları Nelerdir?

0
165

Paraben Nedir, Zararları Nelerdir? – Günümüzde paraben kelimesini çok duymaya başladık. Özellikle kozmetik ürünler başta olmak üzere yiyecekler hatta temizlik malzemelerinde bile bu maddeyi görmekteyiz. Peki, tüm uzmanların “uzak durun” diye uyardığı bu paraben nedir?

paraben ile ilgili görsel sonucu

Paraben bir koruyucu madde olarak biliniyor. Zararlı bakteri ve mantar oluşumunu engelliyor ve bu şekilde ürünlerin bozulmamasını sağlayarak raf ömrünü uzatıyor. Düşük maliyetli olduğundan, birçok kozmetik, yiyecek ve kişisel bakım ürününde kullanılıyor. Eğer ürünlerin arka etiketlerinin üzerinde methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben ya da benzylparaben isimlerini görürseniz o ürünlerde bilin ki paraben bulunuyor.

Ürünlerin içinde genellikle birden fazla paraben kullanılıyor. Ayrıca paraben sıkça diğer koruyucu maddelerle de birlikte kullanılıyor. Böylece raf ömrü daha fazla uzayabiliyor.

Kozmetik ürünlerin içinde yüzde 0,01 ile yüzde 0,3 arası oranda bulunan paraben, deride egzama, tahriş gibi alerjik reaksiyonlara yol açıyor. Yalnızca uygulandığı bölgenin yüzeyinde kalmıyor, cilde, dokulara, kana ve idrara dahi geçiyor. Yapılan deneylerde, meme kanseri olan kadınlardan alınan tümör örneklerinde paraben olduğu dahi tespit edilmiş. Hatta yapılan araştırmalara göre 20 tümörlü kadının 18 inin tümöründe paraben olduğu tespit edilmiş. Özellikle araştırmalarda meme kanserininde en önemli risk faktörü olarak tespit edilmiş.

paraben ile ilgili görsel sonucu

Paraben Nedir, Zararları Nelerdir?

Danimarka Çevre Koruma Ajansı’nın 3 yaş altı çocuklarda yaptığı araştırmada, parabenin endokrin yapısını bozucu etkisini kanıtlanmış ve paraben türleri, 3 yaş altı çocuklara özel tüm ürünlerde yasaklanmış.

Ayrıca Kasım 2011’de yapılan, kadınlarda kozmetik ürün kullanımıyla kandaki paraben seviyesi arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmaya göre, 332 deneğin yüzde 22’sinde kanda ethyl parabene ve yüzde 29’unda ise propyl parabene rastlanmıştır. Bununla birlikte, kozmetik ürünün kullanımı arttıkça, kandaki paraben seviyesinin de yükseldiği saptanmıştır.

Yine 2011 yılında Türkiye Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu parabenin vücutta zehirli etki oluşturacak ölçüde biriktiğini ve direkt olarak kansere sebep olduğuna yönelik kanıtlanmış bilimsel veri olmadığını belirtmiştir.

Parabenin Zararları Nelerdir?

 • Toksiktir, vücutta toksin birikmesine yol açar.
 • Egzama ve tahriş gibi alerjik reaksiyonları tetikler.
 • Vücuttaki östrojen hormonunu taklit eder ve meme kanseri riskini ciddi orana artırır.
 • Cilt tarafından emildiği için tüm vücuda, tüm dokulara, hatta kana ve idrara bile karışabilir.
 • Endokrin sisteme büyük zarar verir. Yani, beze oluşumu ve hormon üretimine müdahale eder.
 • Bebek ve çocuklarda gelişim ve bağışıklık sistemi sorunlarına sebep olur.
 • Erkek üreme fonksiyonlarının bir kısmına zarar verme riski vardır. Bazı çalışmalardan elde edilen bilgilere göre, erkeklerde testesteron seviyesinde azalma meydana getirir ve sperm sayısını düşürür.
 • Vücuttan atılan ya da atık ürünlerin içerisinde kalmış olan paraben, parçalanamadığı için göller, dereler, ırmaklar ve kanalizasyon sularına karışarak, tarımda ve günlük olarak kullanılan sulara karışır. Dolayısıyla, vücuttan attığımızı ve tamamen kurtulduğumuzu sandığımız bu toksik madde, çevresel etkenlerle, belirli bir döngü içerisinde vücudumuza geri dönebilir ve sağlığımızı tehdit etmeye devam edebilir.
 • Erken yaşlanmaya sebebiyet verir. Cildi gençleştirmek ve güzelleştirmek amacıyla üretilen ürünlerin içerisinde olan parabenin erken yaşlanmaya yol açması ironik görünse de, uzmanlar, bu konuda insanları uyarıyor. Yapılan araştırmalar, parabenin güneş ışınına karşı hassasiyet geliştirerek güneşin vücuda verdiği hasarı artırdığını ve cilt hücrelerinin normalden daha hızlı öldüğünü gösteriyor.

Hangi ürünlerde paraben var, alırken en çok dikkat edilmesi gereken ürünler neler?

Kozmetik ve cilt bakım ürünleri:

Tüm kozmetik ve bakım ürünlerinde (saç bakımı dahil) paraben bulunabiliyor.

İlaçlar:

Krem merhem ve damla ilaçlarda, anestezik ilaçlarda paraben bulunabiliyor. Ayrıca bazı vitaminlerde de bulunabiliyor. İlaç alırken bile içerik kısımlarının okunmasında fayda var.

Gıdalar:

 • Salata soslar
 • Ketçap, mayonez, hardal ve diğer soslar
 • Reçeller
 • Dondurulmuş yiyecekler
 • Hazır meyve suları

ÖNEMLİ:

 • Bazı kortizon krem ve merhemlerinin içinde paraben bulunabilir.
 • Paraben içeren krem ve merhemler, kronik cilt sorunu yaşayan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.
 • İnsanların paraben konusunda artık daha bilinçli olması nedeniyle, bazı markalar, paraben içermeyen kozmetik ürünleri de üretip satmaktadır. Piyasadan ürün satın alırken bu ürünleri tercih etmeye dikkat etmek gerekir. Ürünlerin arkasındaki etiketlerin üzerinde “paraben içermez”, “paraben free” ya da “parabensiz” ibaresinin olup olmadığını kontrol etmek gerekir.
 • Eğer alınabiliyorsa, organik ürünler tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin