Kozmetik Ürünlerin Son Kullanma Tarihleri

0
1480

Kozmetik Ürünlerin Son Kullanma Tarihleri ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Öneminin yanı sıra buna dikkat edilmediği de bir gerçek. Aslında kozmetik ve bakım ürünlerinin son kullanma tarihleri yiyecek içecekler kadar önemli ama marketten bir yoğurt yada ekmek alırken üretim ve son kullanım tarihine bakarken kozmetik ürünlerine pek bakılmıyor. Bunun nedeni önemsenmemesinden ziyade üretim tarihinin ambalaj üzerinde yazılmıyor olması ve skt tarihlerinin çok uzun olmasından (1-2 yıl) kaynaklanıyor.

KOZMETIKLERIN ETIKETLERINDEKI KULLANIM SÜRESI NASIL YAZILIR?

Peki bir şampuan alacaksınız ve üretim/skt tarihlerine nasıl bakacaksınız? Çoğu kozmetik ve bakım ürününün üzerinde (özellikle ithal ürünlerde) üretim tarihi yazmaz ve skt tarihi de ambalajın arkasında alt kısımlarda “M” harfi ile gösterilir. Bu “month” yani “ay” anlamına gelir. Önünde birde sayı vardır. Mesela “3M” diyorsa açıldığı andan itibaren 3 ay içinde tüketilmeli anlamına geliyordur.

Kozmetik Ürünlerin Son Kullanma Tarihleri
Örnek 12M – 1 yıl içinde tüketilmelidir

Kozmetiklerin üretim tarihini nasıl öğrenebiliriz?

Çoğu üründe açıldığı andan itibaren son kullanım tarihi belirlenir ama raf ömrü de önemli bir unsurdur. Mesela siz o ürünü almadan önce yıllarca rafta beklemiş olabilir. Bu nedenle ben üretim tarihini de önemsiyorum.

Peki üretim tarihini nasıl öğrenebiliriz? Ürünlerin çoğunun arkasında altında yada üstünde “batch code” denilen bir numara vardır. Bu numara çok siliktir, bazen görünmeyebilir. Bu kod hem ürünün orjinalliğini hemde üretim tarihini belirtir.

örnek batch kod
örnek batch kod
batch code sorgulama ile ilgili görsel sonucu
örnek batch kod

O kodu bulup http://checkcosmetic.net/ ve http://www.checkfresh.com/ gibi sitelere girip ürünlerin üretim tarihini öğrenebilirsiniz. Yalnız her markanın batch codu olmayabilir. Sitelerde hangi markaların üretim tarihini öğrenebileceğinize dair bir liste var. Özellikle benim gibi 2. el makyaj malzemesi alıyorsanız mutlaka batch kodu sorgulamanızı tavsiye ederim.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin