Yüzün Neden Bu Kadar Düzgün ve Pürüzsüz?

23
976

Son zamanlarda bıkma derecesinde çok sorulan “Yüzün Neden Bu Kadar Düzgün” sorusunu aydınlatmak için bu yazıyı yazıyorum.

Arkadaşlarım tarafından sorulan bu sorudan inanılmaz derecede yoruldum. Arkadaşlarımı geçtim yeni tanıştığım insanlar hatta hiç tanımadığım kişiler bile durdurup sorar oldu. Bu sorunun ardından da tabiki kaçınılmaz olan “hangi ürünü kullanıyorsun” yada “hangi ürünü kullanmalıyız” soruları geliyor. Bazen de “sen fondöten sürünce aşırı güzel duruyor ben sürünce durmuyor. Altına hangi bazı kullanıyorsun?” gibi sorular da geliyor.

Bu soruların tek cevabı var: Sürekli bakım!!!

Yani ben onlarca ürünü aynı anda kullanıyorum hangi birini söyleyeceğimi şaşırıyorum. Ayrıca herkesin cilt tipi ve yapısı aynı olmadığı için her ürün herkese uygun olmuyor.

Böyle düzgün ve pürüzsüz bir yüze sahip olmanın sırlarını madde madde açıklayayım:

Yüzün Neden Bu Kadar Düzgün ve Pürüzsüz?

 • Sürekli ve düzenli bakım: Bunun anlamı yüzünüzü sabah akşam yıkamak toniklemek ve nemlendirmek. Mesela soruyorum neyle yıkıyorsun diye, suyla diye cevap veriyor. Yüz suyla yıkanmaz, suyla ıslatılır. Yıkamak demek uygun bir temizleyici ile temizlemek demektir. Arada büyük bir fark var.
 • Düzenli maske: Sabah akşam yüzümüzü yıkadık tonikledik ve nemlendirdik. Bunları da cildimize uygun ürünlerle yaptık. Haftada 2-3 kez de maske yapmamız cildimize derinlemesine bakım yapmamızı sağlar. Mesela çok yağlı ciltler kil maskesi yapmalı, kuru ciltler de nem maskesi yapmalı. Gözenekli ciltler sıkılaştırıcı maske yapabilir. Cildimizin neye derinlemesine ihtiyacı varsa onu uygulamalıyız.
 • Düzenli profesyonel cilt bakımı: Sürekli ve düzenli bakım yaptık, maskemizi de uyguladık, yetti mi? Tabiki hayır. Ayrıca cildimizin derinlemesine arındırılması için en az 1-2 ayda profesyonel cilt bakımı yapılması gerekiyor. Bunun nedeni tıkalı gözenekleri açmak ve cildimizin derin tabakalarına bakım yapmaktır. Evde kendiniz de profesyonel bakım yapabilirsiniz ama bunun için biraz zamanınız ve el pratiğiniz olmalı. Yüzünüze buhar verip tıkalı gözenekleri cildinize zarar vermeden temizlemeyi bilmelisiniz. Öyle duştan sonra temizlemek yetmeyebilir. Ayrıca belki cildinizin farklı bakımlara ihtiyacı olabilir. Mesela dermaroller, mezoterapi vs… Cildinizin ihtiyacı da profesyoneller tarafından belirlenir.
 • Makyaj tüyoları: Peki neden ben makyaj yapınca güzel duruyor da sen yapınca durmuyor. Çünkü uzun yıllardır hep aynı özenli bakımı yaptığım için benim temelim (tabi genetik faktörler de etkili) daha iyi. Ayrıca ben her ürünü denediğim için bazen benim de kötü oluyor çünkü uygun ürün kullanmamış oluyorum. Önemli olan uygun ürün kullanmak. Ayrıca ben full makyaj yaptığımda yüzüme yaklaşık 10-12 ürün kullanıyorum. Başkaları 3 ürünle makyaj yapıyor sonra benim niye senin gibi değil diyor. Bu durumda biraz youtube videoları izlemek, makyaj malzemelerini tanımak, kendi yüzümüze uygun makyaj yapmayı öğrenmek ve makyaj tüyoları bilmek gerekiyor. Bu da yüz şeklini ve tipini tanımaktan geçiyor. Bu konuda Rıfat Yüzüak’ın Sil Makyajını kitabını okumanızı öneririm.

Yüzün Neden Bu Kadar Düzgün ve Pürüzsüz?

Peki ben bunları yapıyor muyum? Evet fazlasıyla yapıyorum. Blogger olduğum için tanıtım ürünleri geliyor onlardan özellikle cildime uygun olanları bitirene kadar kullanıyorum cildime uygun olmayanları da ya birkaç sefer kullanıp bırakıyorum yada cilt tipi uygun olan arkadaşlarıma veriyorum. (Bazen çekilişle hediye ediyorum)

Yani son olarak diyeceğim öyle “ne kullanıyorsun söyle bende kullanayım benim de cildim güzel olsun” sorusu biraz sığ kalıyor. Yıllarca süren düzenli ve profesyonel bakımlar sonucunda yüzüm böyle düzgün ve pürüzsüz. Makyajım bu sebeplerle pürüzsüz duruyor. Hatta ara ara bende problemler yaşıyorum (alerji, sivilce, cilt tipimin bozulması) ilaç vs kullanıyorum. Önemli olan cildinizi tanımak ve cildinizin neye ihtiyacı olduğunu bilmek.

Umarım demek istediğimi anlatabilmiş ve sorularınıza biraz olsun ışık tutabilmişimdir. Yorumlarınızı ve önerilerinizi beklerim. Sevgiler.

23 YORUMLAR

 1. keşke her şeyin herkese iyi gelemeyeceğini anlasalar değil mi? bir de düzenli cilt bakımı hakikaten çok önemli bence de.. onu çok gereksiz görenler var ama öyle değil işte..

  • Nasıl derlerse cevap belli bu nedenle sanırım neden diyorlar. Çünkü etrafındaki herkes benim bu kadar çok ürün kullanmamdan bıkmış ve yüzümün bu kadar düzgün olabileceğine inanmıyor. En ufak sivilce çıksa yada leke olsa hemen bu kadar ürün kullanırsan olacağı bu diye etiketi yapıştırıyorlar. Neden sorusu buradan geliyor.

  • Filtrelerde biraz porselen etkisi veriyor orası doğru 😛 Gözeneklerim azda olsa var ve cilt tonu eşitsizliğim de var ama kimse onlara dikkat etmiyor nedense 🙁 Söylediğim zaman ay sende olmayan şeylere takıyorsun biz napalım diyorlar.

 2. merhaba,
  sizi instadan da takip ediyorum,ancak bu yazınızı okuyunca yazım tarzınıza şaşırdım.
  örneğin,”Yani ben ne kullandığımı söylesem (zaten onlarca ürünü aynı anda kullanıyorum hangi birini söyleyeyim) senin cilt tipine uyacak mı yada sen benim gibi düzenli kullanabilecek misin?”
  “Sen baz nedir, aydınlatıcı/kontür nedir bilmiyorsun, sonra güzel olsun istiyorsun. ” cümleleri yanlış geldi bana.
  Siz bu konularla ilgili olduğunuz için biliyor olabilİrsiniz,ancak herkes bunları bilmek zorunda değil diye düşünüyorum.

  • Evet haklı olabilirsiniz. Biraz öfkeleniyorum bazı konularda insanlara. Sadece yazdığım şeyler için değil yazmadığım beni öfkelendiren birçok konu daha var. Yazıdaki hitap şeklimi düzeltirim. Teşekkürler.

 3. Maşallah diyelim de nazar değmesin bari.Milletimiz üşengeç hiçbir şey yapmayıp sımsıkı cilt istiyorlar ( kesinlikle ben değilim yaa 😝😝) derinleme cilt temizliği kesinlikle şart 👍

 4. Maşallah diyorum yüzünüze 😊 yüzü tanımak ve ona göre hareket etmek gerçekten de etkili ve bu bir iki günlük birşey değil bizlere bunu anlattığınız için teşekkür ederiz

 5. Asıl kilit cümle cildi tanimak ve uygun ürun kullanmak gercekten . Cilt tipine uygun olmayan ürunlerle ne kadar bakim yapilirsa yapilsin tabiki de sonuc alinamaz. Ve tabiki bunu rutin halinde yapmak…

 6. Bu yazınız çok bilgilendirici olmuş. Ben de bazen aksatıp kendimi böyle sorguluyorum neden yüzüm istediğim gibi değil diye. Ama sebebi zaten belli. Çok haklı bir yazı olmuş

 7. Ayşegül hanım harika bir yazı olmuş , çok haklısınız bizim tek eksiğimiz uzmanlarla çalışmamak sanırım çünkü çoğu dediğiniz bende yapıyorum fakat uzmanlara danışmayı ihmal ediyorum yazınız için çok teşekkürler ☺️

 8. YaZınızı okudum, ancak ben biraz da beslenmenin, sağlıklı beslenmenin de bol su içmenin de, spor yapmanın da cilt güzelliği için aşırı derecede önemli olduğunu düşünüyorum. Bence siz de bakım makyaj temizlik vs. Dışında beslenmenize de dikkat ediyorsunuz ki örneğin spor yapıyorsunuz bu bile farkettirir. O yüzden sorulan bende yüzümün sizin gibi olmasını istiyorum ama ne yapmam gerekiyor sorusu çok değişkenlik gösteren bir sorudur. Size katılıyorum.

 9. Gerçekten cildiniz çok güzel görünüyor. Kim istemez ki pürüzsüz güzel bir cilt. Dediğiniz gibi herşey bakımdan geçiyor. Ama çoğumuz yapmıyoruz günlük bakımları, şahsen ben hergün yapamıyorum. Böyle güzellik görünce de mucizeler istiyoruz.

 10. Maske yaptığımda veya tonik falan sürdüğümde cevremdekiler “yüzüne bise sürme bebek gibi cildin var diyorlar sadece makyajını yap temizle sonrada yeter ” bi türlü anlatamıyordum cildimin pürüssüz olmasının en büyük nedeni düzenli ve doğru cilt bakımı…. Gerçekten duygularıma tercüman olmuşsun 😍😍😍😘😘

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin