Neden Blogger Olmamalıyım?

450

Son zamanlarda birçok kişi blogger olmaya hevesleniyor. Her zamanki gibi yeni açılan instagram sayfaları (blog bile değil çünkü blog sayfası yok. Kendilerine instablogger diye bir kavram yarattılar) bana “ben yeniyim beni tanıtır mısın?” mesajları atıyor. Bakıyorum sayfası daha yeni 10 paylaşım yapmış 100 takipçisi var ve tanınmak istiyor.

Neden Blogger Olmamalıyım?

Bunun en büyük sebeplerinden birisi biz blogger ve youtuberların aldığı sponsor ürünlerden ve kazandığımızı düşündükleri paralardan kaynaklanıyor biliyorum. Çünkü bende böyle başlamıştım. (Para kazanmıyoruz tabi. Bu bilgiyi “Blogger olmak hakkında herşey” başlıklı yazımda detaylıca anlatmıştım. Buradan okuyabilirsiniz ;)) 3 sene önce bloggerları takip ederek ve yazılarını okuyarak ürün alıyordum ve kendi kendime “ben bazı bloggerlardan daha bilgili ve deneyimliyim ve evde daha çok ürünüm var. Bu zaten benim hobim o zaman ben neden yapmıyorum” dedim ve başladım. Herkesten farklı olarak ilk önce blog sayfamı açtım. Benim sevgili www.makyajdeneyimleri.com sayfamı 🙂 Daha sonra facebook sayfamı açıp yazılarımı orada yayınlamaya başladım. 3 ay sonra da instagram sayfamı açıp blogumu desteklemeye başladım.

Burada amaç hep sevgili blogum üzerineydi. Sonrada sponsor firmalarla iletişimi çoğunlukla instagram üzerinden yaptığım için instagramı daha aktif kullanmaya başladım ama amacım hiç değişmedi. Her zaman ilk sırada sevgili blogum olacak.

Şimdi gelelim asıl yazı konuma. Neden blogger olmamalıyım? Bunu başlıklar altında açıklayıp son bir paragrafla bitireceğim.

Neden Blogger Olmamalıyım?

* Eğer ilk 1 yıl tüm yenilikleri takip edip tüm yeni ürünleri alıp deneyimleyemiyorsan, (Gidip mağazada ürün fotoğraflarını çekmekle blogger olunmaz)

* Meraklı ve sabırlı değilsen

*Disiplinli değilsen

*Bu hobiye ayıracağın maddi gelirin yoksa (Göreceli ama ilk zamanlarda baya ürün alıp denemen gerekiyor. Özellikle kampanyaları, yenilikleri ilk senin duyurman ve kullanman gerekiyor.)

*Makyaj yapmayı bir tutku haline getirmemişsen (makyaj bloggerları için)

*Özgüvenin yüksek değilse (en azından kendini ve makyajlarını paylaşacak kadar özgüvenin olmalı)

*Güzel fotoğraf çekemiyorsan, kameran yada uygun bir telefonun yoksa

*Güzel makyaj yapamıyorsan (güzel yapılmayan makyajlar beğenilmiyor, takipçi kaybedersin sürekli)

*Kendini geliştirmek için çaba sarfetmiyorsan

*Sürekli aktif değilsen

*Diğer bloggerları örnek alacağına onları kıskanıyorsan

*Bu hobiye sadece ürün gelsin gözüyle bakıyorsan

*Bu hobiden para kazanacağını düşünüyorsan (En azından düzenli bir gelir olacağını düşünüyorsan)

*Bunun bir hobi olduğunu idrak edememişsen, iş gözüyle bakıyorsan

Kesinlikle blogger olmamalısın!!

Hele ki bu devirde artık birçok blogger varken bu hobiye iş gözüyle başlamak gerçekten hiç mantıklı değil. Görkem Karmanın “Blogger ve youtuberlık nedir? Ne kadar kazanıyorum? Nasıl başladım?” diye bir videosu var. Onu izledim ve orada benim söylediklerime benzer şeyler söylemiş. Bu hobiye ilk başlayanlar her zaman avantajlı, bu devirde başladığınızda kendinizi öne çıkarmak için daha farklı ve yeni şeyler yapmanız gerekiyor demiş. Bende öyle düşünüyorum. Kimsede olmayanı yapmak lazım. Hesabınızın merak uyandırması lazım. Mesela benim hesabım bir yerde durmuştu. Blog takiplerim azalmıştı bende fotoğraf kalitemi arttırmak için ışık sistemi aldım. Daha güzel fotoğraflar çekmeye başladım. Bazı hesaplar daha değişik yöntemler geliştirdi vs..

Umarım bu blog yazım size ışık tutmuştur ve boşu boşuna hem çok harcama yapıp hemde boş umutlara kapılmazsınız.

Neden Blogger Olmamalıyım?

Not: Takipçi satın almak diye bir olay var ya işte o instabloggerlık kavramını bitiren nokta oldu. Şimdi önüne gelen takipçi satın alıp firmaları ürün konusunda bezdiriyor ama çok belli oluyor bilginiz olsun. Firmalar da artık uyanmaya başladı. Bu nedenle blogu olanlara öncelik tanıyorlar. (En azından bazı firmalar) Bu arada instagramda bir paylaşım en fazla 1 hafta sonra unutulup giderken (kaydetmediyseniz) bir blog yazısı sonsuza kadar durup aramalarda googleda görünüyor ve okunuyor. Blog yazıları unutulmuyor :)) Bu da instabloggerlara kapak olsun 😛 Yazdıklarınızın değerini bilin. Hepimiz emek harcıyoruz.

Hepinizin gelecekte iyi bir blogger olması ve insanlara birçok konuda ışık tutması dileklerimle.

Hepinizi çok seviyorum. Sevgiler.

6 YORUMLAR

  1. yazdıkların çok doğru ama bakıyorum hala blogu olanlar önde olması gerekirken geriden geliyorlar firmalar sahte 100K ve üzeri takipçili blogları bildiği halde ön planda tutuyor maalsef .-(( benim için de önce blog geliyor hep ve bu iş maddi gelirin hem de iyi bir gelirin yoksa olmuyor kesinlikle…

    • Çok haklısın gelir önemli. Özellikle ilk başlarda. Şimdiye iyi bir araba almıştım 3 yılda harcadığım parayla 🙁 Firmalar konusunda da katılıyorum ama son zamanlarda bana dönüşlerde hep blogumu sordukları için ben sanki biraz daha düzelmiş gibi hissettim. Belkide yanılıyorum 🙁

  2. Blog her şeyden önemli instagramda kötü bir kavga ve kıskançlık var ama blogum sakin limanım ve artık çok okunmaya başlandık artık değerlendi bloglarımız hiç bırakmamalıyız çok güzel yazmışsın canım

    • Çok teşekkürler. Bende bloguma çok emek harcıyorum ama maalesef herkes kolay yoldan para kazanmak ürün kazanmak derdinde olduğu için bizi asla anlayamazlar 😛 Yaşayıp görsün herkes. Biz kendi limanımızda sakince zamanın tadını çıkaralım 🙂

  3. Yazını okudum, bir çok noktada sana hak verdim bit çok noktada ne yazık ki biraz kırılganlık ve kıskaçlık sezdim. Ben biraz objektif bir insanım lütfen söylediğimi yanlış algılama. Benimde internet üzerinden yazdığım bir blogum var lakin benim in instagram blogum daha önde bunun sebebi ben orada gümbür gümbür dolu dolu içerik üreticisiyim, yani öyle 2 göz kalemi 1xp rujla blogger olmadım. Ürün skalam, kalite ve yazılarım oldukça ilgi görüyor. Takipçi satın almak gibi bir acizliğe düşenlerde hala senin söylediklerini savunuyor yok efendim millet takipçi alıyor ürünler onlara gidiyor diye ben 7 aydır bloggerim sayfamın sadece 7 günlük ziyaretçi sayısı en az 100 bini aşarken ben ürün kabul etmeyen bir insanım. Hiçbir firmadan ürün kabul etmeden sırf senin dediğin gibi hobi olsun diye yapıyorum. Eğer bu bir hobiyse bunun internet üzerinden olmuş yada başka bir sosyal mecradan ne farkeder ki ? İsyanını kesinlikle anlıyorum mantar gibi türüyor kalitesiz blog hesapları çoğu açıyor ilk ayında terkediyor işin ilginç yanı bu hesapları insanlar takip ediyor. Peki ya hırsızlara ne demeli ? Görselini çaldıkları yetmez gibi sözlerini de çalıyorlar üstelik üzerine yazdığın ismini silip kendi ismini yazıyorlar utanmadan. Buna ne deniliyor ç’ALINTI. Yolun açık olsun canım.

    • Sizde kendi tarafınızdan haklısınız ama blogger olmak bir blogunun olmasını gerektirir. Sosyal medya hesabı bir blog olamaz. Sadece bir tanıtım aracı olabilir. İnstabloggerlık diye birşey yok. Emek harcıyorsanız kalıcı olsun. İnstagram yada diğer sosyal mecralar geçici. Ben asında sizi savunuyorum. Emeğinize saygınız olsun diye düşünüyorum. Yani şuan ben sizin sosyal medya hesap adınızı unutsam sizi istediğim kadar arayayım bulamam. Bir paylaşımınızı beğenmiş olsam bir daha bakmak istesem ara da bulasın. O an unutulmuşsunuz yada hatırlanmamışsınız demektir. Blog adresi bu nedenle değerli. Hem o kadar takipçiniz ve beğeniniz var o zaman adsense ten ayda en az 500 tl geliriniz olabilir. Hobinizin gelir getirmesi sizin için ekstra mutluluk ve motivasyon demektir. Bunu da değerlendirmenizi tavsiye ederim. Görüşleriniz için tekrar teşekkürler sevgiler. Bu arada instagram adınızı da yazarsanız 7 ayda o kadar ziyaretçi nasıl geliyor bende hesabınıza bir bakmak isterim 🙂 Çünkü Görkem Karmana bile o kadar gitmediğine eminim 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin