Selülitten Kurtulma Yolları

5
353
Selülitten Kurtulma Yolları
Selülitten Kurtulma Yolları

  Bugün oturup arkadaşlarla sohbet ederken konu Selülitten Kurtulma Yolları na geldi. Nasıl geldi bende anlamadım. Ben selülitim var deyince herkes bir şok oluyor. İnanmaları için (kızlara) açıp gösteriyorum napim 😛 Selülit zayıflık yada fitliğe bakmıyor ki. Her yerde ve herkeste olabilir. Özellikle bayanlarda daha sık görülen selülitten kurtulmak için neler yapmalıyız bugün size onlardan bahsedeceğim.

Selülitten Kurtulma Yolları
Selülitten Kurtulma Yolları

Her zaman öncelikle sorunun yan etkilerinden kurtulmak yerine sorunun ana kaynağından kurtulmak gerekir. Örneğin sürekli başınız ağrıyorsa hep ağrı kesici almak yerine neden başınızın ağrıdığını bulmak ve ağrımaması için neler yapılabileceğini araştırmak gerekir. Selülitte de önce selülitin ne olduğunu ve neden kaynaklandığını bilmek ve bunları engellemek gerekir. Yoksa öyle 2 serum kullanayım 3 krem süreyim de geçsin derseniz çoook uzun yolunuz var demektir.

Selülit nedir?

Selülit kısaca ve kabaca, kan dolaşımının azalmasıyla bağ dokularının üzerindeki yağ dokusunun artmasıyla görülen portakal kabuğu görünümüne verilen isimdir. Selülit en çok kalça ve basenlerde olmakla birlikte vücudun her yerinde görülebilir. En temel sebeplerinden bazıları:

Selülitten Kurtulma Yolları
Selülitten Kurtulma Yolları

Genetik faktörler, dolaşım bozuklukları, hormonal bozukluklar, kötü beslenme (karbonhidrat ve yağ ağırlıklı), az su tüketimi, alkol ve sigara kullanımı, hareketsizlik, yavaş metabolizma, stres ve dar giysiler selülit oluşumunun sebepleri arasında yer alır.

Selülitten Kurtulma Yolları

Peki nasıl geçiririz bu lanet illeti 🙂 Şimdi onlardan ve benim yaptıklarımdan bahsedeyim.

Bir kere benim gibi genetik faktörler sebebiyle selülitiniz varsa eyvah diyorum 🙁 Geçmez ama azalabilir. Bu nedenle kendinizi fazla üzmeyin. Bunun haricinde diğer oluşum faktörlerine yoğunlaşmak gerekir. Alkol ve sigara bırakılmalı (ben zaten kullanmıyorum), günde 3 lt su tüketilmeli, haftada 4 gün en az 1 saat yoğun tempolu egzersiz, pilates vs. yapılmalı (hiç yapamıyorsanız yürüyüş yapın), stresten uzak durulmalı, yağ ve karbonhidrattan düşük beslenilmelidir. Birde ek olarak özel selülit kremleri ile her gün 10 dk selülitli bölgelere masaj yapılmalıdır.

Selülitten Kurtulma Yolları
Selülitten Kurtulma Yolları

Unutulmamalıdır ki selülitler 1 günde oluşmadığı gibi 1 günde geçmez. Bu tarz bir yaşam ile bu selülitler oluşuyorsa baştan aşağı yaşam tarzınızı gözden geçirmeli ve daha sağlıklı, aktif bir yaşam tarzı benimsemelisiniz. Bende aynen öyle yapıp akşamları yemeği kestim. Gece nöbetlerde kahvaltıya inmiyorum, Fast food yemeği tamamen kestim, günde en az 2 lt su içiyorum ve son dönemlerde spora daha fazla ağırlık veriyorum. Daha erken yatmaya ve yağdan fakir beslenmeye dikkat ediyorum. Ayrıca Cosmed markasının selülit kremini bitirdim 😛 Tabiki çok değişim olmadı çünkü dediğim gibi dışarıdan ne yaparsanız yapın sorunun kaynağına inmedikçe hiçbirşey değiştiremezsiniz.

Biraz azim ve sabırla yapamayacağınız şey yoktur.

Sizin kullandığınız ürün ve yaptığınız uygulama varsa yorum yapıp benim selülitlerimi geçirme sürecime katkıda bulunabilirsiniz 😛 Sevgiler.

5 YORUMLAR

  1. Çok güzel bi blog yazısı olmuş gizliden gizliye herkesin şikayetçi olduğu bi konu (benimde öyle 😄) ben de deneyimleyip tekrar yazıcam ben de aktif spor ve düzenli beslenmeye çalışıyorum (instagram: ezgicelennn)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin