Saç Dökülmesine Çözümler

566
Saç Dökülmesine Çözümler
Saç Dökülmesine Çözümler

Hemşire olduğum için çok fazla saç dökülmesi ile ilgili soru alıyorum bu nedenle Saç Dökülmesine Çözümler başlıklı bir yazı yazayım dedim. Terzi kendi söküğünü dikemez misali bende senelerce saç dökülmesi sorunu yaşadım. Oturup ağladığım günler oldu. Meğerse bu meret öyle şampuan, bakım vs yöntemlerle geçecek bir sorun değilmiş. Öncelikle nedenlerinden bahsedelim. Bu sorunun çocukluğuna inmek lazım tabi 😛 Nedeni bilmeden çözümünü bulamayız değil mi?

Günde 100 tel dökülmesi normal sınırdır. 100 den fazlası artık sizin saç dökülmesi sorununuz var demektir.

Saç dökülmesinin nedenleri

En önemli nedeni “Demir eksikliği” Bi kere kan değerlerine mutlaka baktıracaksınız. Bu altın kural. Demir, demir bağlama kapasitesi ve kan sayımı şart. Vitamin vs de baktırılabilir ama her doktor bakmaz, çünkü bu testler hem pahalı hemde zaten ülkenin %80 inde vitamin eksikliği olduğu için (kötü beslenmeden dolayı) boşuna bakmak istemezler. Vitamin eksikliği olsa da olmasa da özellikle mevsim geçişlerinde bir multivitamin almak gerekir. Ben “one a day woman” kullanıyorum ama “supradyn” de olur.

Tiroid ve bazı hormon bozuklukları da saç dökülmesi için önemli sebeplerden birisi. Bunun için de yukarıda dediğim gibi kan ve hormon testlerine bakılması gerekir.

Diğer sebeplerinden biri de stres. Stresli bir dönemdeyseniz mutlaka saç dökülmeniz artar. Buna yapacak birşey yok. Stresinizin azalmasını beklemek gerek.

Saç derisi problemleri de diğer sebeplerden birisi. Öncelikle doktora gidip bir saç derisine baktırmak gerekiyor. E gitmişken bir de kan testlerini de yaptırıverin artık 😛

Mevsim geçişleri de saç dökülmesi için bir sebep ama ciddi dökülme için asla bir sebep olamaz. Bana hep mevsimdendir dediler ama o mevsim 2 yıl değişmedi:( 2 yıl ciddi hemde çook ciddi saçım döküldü. Şimdi ne kadar boş sebeplere bağlı olduğunu anlıyorum.

Şampuana ve kullandığınız kozmetik ürünlere karşı dökülme olabilir. Saç yapınıza uygun ürünler kullanmanızı ve 6 ayda 1 ürünleri değiştirmenizi öneririm. Çünkü saç ürünlere alıştıkça yağlanma ve benzeri sorunlar artar. Değiştirmek iyi gelebilir.

Çok sık görülmese de genetik faktörler de saç dökülmesi için önemli bir sebeplerden birisi. Bunun için yapacak birşey yok. Doğuştan şanssızsınız demektir.

Şimdi saç dökülmesinin sebeplerini bildiğimize göre neler yapalım onu konuşalım.

Saç Dökülmesine Çözümler
Saç Dökülmesine Çözümler

Saç Dökülmesine Çözümler

Öncelikle doktora gittiniz ve kan testlerinizi yaptırdınız. Eğer demir eksikliği dendiyse ve bu ciddi boyuttaysa hiç hapla falan uğraşmayın. Direk damardan intravenöz yolla demir eksikliği için tedavi alın. Neden mi? Çünkü hapla ciddi demir eksikliğinin düzelmesi için 1 yıl boyunca sabah-akşam hap yada şurup kullanmanız gerekir ve o ilaçları almadan 2 saat önce ve aldıktan 2 saat sonra birşey yememek gerekiyor. Süt ve süt ürünleri herhangi birşey yerseniz hiç etki etmiyor. Ayrıca mideyi inanılmaz bozuyor. Kakanızı siyaha boyuyor ve kabız yapıyor.

Ben 6 ay o hapları kullandım ve sonuç hüsran. Bir gıdım bile fayda görmedim. Sonra 2 ampul venoferle 3 saat içinde saç dökülmesine elveda dedim. Tam 2 yıllık bir dökülme ve saçımın neredeyse %50 sini kaybettikten sonra bunun çözümü sadece 3 saatte gizliydi ya, o an kendimi öldüresim geldi 😛 (Bu arada daha önce 5-6 kez bu sorun için doktora gitmeme ve defalarca kan testi yaptırmama rağmen hiç bir doktor demir bakalım demediği için bunları çektim :(( ) Şimdi de 6 ayda bir aklıma geldikçe kendime (hemşire olduğum için) demir ilacı yaptırıyorum. Bu arada bu ilaçların alerji riski çok yüksek olduğu için damardan tedaviler sadece sağlık kuruluşunda yapılıyor bilginiz olsun.

Demir eksikliğiniz yok ama tiroid testleri yada diğer hormon testlerinde sorun var diyelim. Doktorunuzun verdiği tedaviyi aksatmadan kullanmanız gerekiyor. Mutlaka size bir ilaç verecektir.

Kan testleriniz cillop gibi diyelim. Herşey yerli yerinde ama saçınız yine deli gibi dökülüyor. Dermatologa da gittiniz ve saç derisine mikroskop gibi büyütücü bir aletle baktı ve saç derisi sorunu da göremedi. İşte o zaman ayvayı yediniz 😛 Ya genetiktir, ya strestendir, ya mevsimdendir….. Yapacak hiçbir şey yok. Şampuandan medet ummaya devam. Yinede multivitamine devam etmenizi öneririm. Birde sağlıklı beslenmekte saç dökülmesini azaltabilir. Fazla yağlı ve karbonhidratlı ürünleri azaltsanız iyi olabilir.

Umarım benim bilgilerim ve deneyimlerim başkalarına ışık tutar ve bana sürekli “saç dökülmesi için hangi şampuanı kullanayım?” soruları azalır 😛

Sizin deneyimleriniz varsa dinlemek isterim. Belki sizin yorumlarınız da başkalarına ışık tutabilir.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin