Afrika Örgüsü Nedir? Nasıl Yapılır? Saçlarım Hakkındaki Tüm Yanıtlar :)

6490
Bu aralar o kadar çok soru alıyorum ki bu konuyla ilgili anlatamam. Her soruya blogta yazacağım yanıtını veriyorum ama hem fırsat bulamadım hemde biraz daha zaman geçsin istedim. Afrika örgüsü ile ilgili önce bilgiler yazıp ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında bilgiler verip sonra kendi yorumlarımdan bahsedeceğim.

Afrika Örgüsü nedir?

Afrika örgüsü adı üzerinde Afrikalı insanların bulduğu (saçları çok kötü ve şekil almaz olduğu için mecburen bulmuşlar :P) bir örgü stili. Saça başka saçlar ile ek yapılıp ucundan bağlanıp ek saçlarla birlikte kendi saçınız örülüyor. Yanı kendi saçınız örgünün içinde kalıyor. Kalın, standart, ince ve ekstra ince olarak istediğiniz kalınlıkta seçim yapabilirsiniz. En rahat kullanılan ince olanlar olduğunu söyledikleri için ben ince ördürdüm. Hem ince daha güzel duruyor 🙂

Afrika Örgüsü saça zarar verir mi?

Saça zarar vermiyor hatta saçlarınız herhangi bir işleme (boya, fön vs..) maruz kalmayacağı için saçların daha sağlıklı olacağı söyleniyor. Ben buna pek katılmıyorum nedenini kendi yorumlarım kısmında açıklayacağım.

Ne kadar kullanılır?

Saçların uzamasına göre değişir. Ortalama 3 ay kullanım ömrü var.

Saçlar yıkanır mı?

Saçlar aynen örgüsüz gibi foşur foşur suyun altında yıkanıyor. Sadece dipleri sıkı olduğu için dipleri böyle parmak uçlarıyla fazla zarar vermeden ve acıtmadan yıkıyorsunuz. 

Saçları döker mi?

Bilindiği üzere günde bir insanın ortalama 100 tel saçı dökülür. Afrika örgüsünde normal saçın aksine, dökülen saçlar yere düşmez ve örgülerden kurtulamadığından, saçların arasında kalır. (Ben görüyorum zaten aralarda dökülen saçlarımı) Örgüleri açtığınızda normalden daha çok saç telinin döküldüğünün görülmesi normaldir. Çünkü 3-4 aylık dökülmüş saç telleri örgülerde birikmiştir. Yani kısaca ekstra saç dökmez.

Kendi yorumlarım:

Olumlu yönleri:

* Saçlarımı yaptıralı 12 gün oldu ve her an her dakika güzelim 😛 Saçım bozuldu derdim yok.
* İstediğim şekli verebiliyorum. İster topla, ister ör, ister sağa at, ister sola…. her şey serbest 🙂
* İstediğim uzunlukta ve gür saçlara sahibim. İstediğim renkte de ördürebiliyorum. Normalde boyatamayacağınız renkleri rahatlıkla yaptırabiliyorsunuz. (saçımda 4 renk var mor, gri, sarı ve küllü sarı)

Olumsuz yönleri:

* Yıkaması biraz zor bu nedenle haftada 2 yada en fazla 3 kez yıkıyorum. (öyle söylediler zaten) Suyun ağırlığıyla saç diplerim çok çekiliyor. Kuruması zaten daha zor. Dipleri kurutup uçları baya havluyla sıkıp kendi haline bırakıyorum. Kışın kullanması çok zor olur.
* İnce örgü zor örülüyor. Toplam 9 saat sürdü.
* İnanılmaz kaşıntı yapıyor. kaşıntıdan dolayı erken çözeceğim gibi görünüyor. Hergün alerji ilacı içiyorum kaşımamak için ama kaşıyorum ve yara yapıyorum saç diplerimi. Hiç kimse böyle bir sorunla karşılaşmamış (ablam dahil) ama bende oldu işte 🙁
* Saçım inanılmaz ağır. Uzunluğu belime kadar. Normalde göğsüme kadar ve ince telli saçlarım vardı. Şimdi kendi saçımın hacminin 20 katı fazla saçım oldu. Biraz taşımakta zorluk çektiğim doğru.
*İnanılmaz sıkıyor saçları. Bazen yolup atasım geliyor. 
* Uyurken çok sıkıntım yok ama eşimi kaşındırmasın diye toplayarak yatıyorum. Biraz zorluk çekiliyor tabiki uzun olduğu için. Yinede hiç saçım yüzünden uyuyamadığım yada gece uyandığım olmadı.
* Saçları dökmediği söyleniyor ama ben sürekli kaşıdığım için ve sürekli saçım ağırlıktan dolayı çekildiği için kesinlikle normalden çok daha fazla saçı döktüğünü düşünüyorum. Eminim saçlarımı açtığımda saçımın yarısından fazlasını kaybetmiş olacağım. Çünkü ben normalde saçımı biraz kaşısam bile deli gibi dökülürdü. Şimdi hatır hutur kaşıyorum kim bilir nasıl zarar verdim saçıma 🙁
* Toplayınca saçım inanılmaz çekiliyor. Yüzümü gerdirmiş gibi hissediyorum.


Yaptırmayı düşünenlere tavsiyeler:

Kesinlikle benim yaptırdığım yer olan Ersin Köse de yaptırın. Nedeni hem piyasaya göre daha uygun fiyatlı olması (Ben 500 tl ye yaptırdım ama saç rengine uzunluğuna ve kalınlığına göre fiyat değişiyor, en doğru bilgiyi buradan alabilirsiniz) hemde Afrikalı çalışanların yapması. 
Çalışanların hepsi Afrikalı ve oradan gelmişler. Türkçe bile bilmiyorlar. Bu işte uzmanlar çünkü hepsinin saçı yapılı 🙂 Terzi önce kendi söküğünü dikmiş ilk defa 😛
Yaptıracaksanız fazla ek saç taktırmayın! Yani demek istediğim benim kendi saçımın 20 katı saçım oldu. Şimdi yaptırsam en fazla 10 katı (yani bunun yarısı) ek saç taktırırdım. Elimle saçımı toplamaya çalışınca avucuma sığmıyor o kadar çok ki 🙁 
İnce örgü yerine standart örgü yaptırabilirsiniz. O zaman biraz daha az saç ekleyebilirler.
Sakın belinize kadar yaptırmayın. Göğüs altı yeterli bir uzunluk benden size tavsiye. Yoksa saçınızı koyacak yer bulamıyorsunuz 😛
Yaptıracağınız gün saçınız temiz gidin. Ben pis gitmiştim nasıl olsa yıkarlar diye ama yıkamadılar 🙁

Not: Olumsuz yönlerinin bu kadar çok olması sizi endişelendirmesin. Güzellik için katlanılmayacak şeyler değil. Düşünün ki ben bu saçla yarı maraton (21 km) koşmuş insanım 🙂 Sizde mutlaka bir yolunu bulursunuz olumsuzluklara karşı gelmenin.

Herkese iyi geceler.
Sevgiler

Beni takip edin:

instagram: @makyajdeneyimleri
Youtube: Ayşegül’ün makyaj deneyimleri

16 YORUMLAR

 1. iyi cesaret, ben şahsen cesaret edemezdim böyle bir saçı kullanmaya 🙂 siz güle güle kullanın tabi. Biraz daha diplerden değilde şöyle 2 parmak aşağıdan örseler olmazmıydı acaba böyle çok sıktırmışlar gibi geldi . Yani standart örneği bu kadar dipten mi olması imiş?

 2. iki dene sorum olacak. ilki saç uçlarını nasıl bitirmişlerdi ? ikincisi mutlaka yabancı youtube kanallarında görmüşsünüzdür gece uyurken kafayı sarıp sarmalıyorlar rahat uyumak için. birde deforme olmasın diyeymiş.

  benim 4. günüm henüz saçlarım ile ama işçilikten çok memnun kalmadım. ördükten sonra üstünden traşladılar ve o zaman daha az olan çıkan tutamlara oranla şuan daha çok tutam çıkıştı.

  uçlarını örüp uzun uzun salık bıraktı. ne bağladı nede farklı bir işlem. sadece bitince örgü traş vs saçın yarısına kdr kaynak suya soktu çıkarttı amma bana açılacakmış gibi geliyorlar hala. uçları açık bırakmayı ise çok orantısız yapmışlar. nasıl denir böyle hani ucu rezil olmuş şekil almayan dümdüz pırasa gb olan saçlar olur ya bakımsız bakımsız öyle duruyordu. dün akşma kuaförüme gittim bi uçlara el atsana diye çok güvenemedi o da. açılırsa diye.

  standart örgüden çıktık yola. 500-600 grm arası saç ekledik dedi bana. ince örgüye döndü nerdeyse. ağırlığına alışıyorum gibi.

  birde şu uyku meselesi. cidden fularla saçların fiplerini sarmalar. böyle uzun uzun ince çuvalımsı gb bişleri saçı içine salıyorlar. saten saç boneleri. sarık gibi sağdan soldan tutamları sarmalar vs. bir sürü teknik gördüm. kendmce bişi uyguladım ama öylede zor uyunuyor ki.

  oha amma yazdım pardon 🙂 cevaplarsan çok memnun olurum 🙂

  • Merhaba. Aynen sana yapıldığı gibi yapıldı bana. Uçları da öyle duruyor maalesef. Kaynar su senin yapıştırıcın. Eğer açıldığını hissedersen yine kaynar suya sok yapışacaktır. Uyuma konusuna gelince, ben bağlamıyordum ama saçlarımı kafamın üstünde tutuyordum. Aşağıda tutarsan dönerken omzunun yada bedeninin altında kalabiliyor ve saçını çekip acıtıyorsun. Hele bide evliysen eşinin altında kalabiliyor saçların 🙂
   Uyuması gerçekten zor ama bence sarmana gerek yok.
   Umarım rahat edersin. Güle güle kullan.

 3. ben mecidiyeköy’de afrikaörgüsü.com diye bir siteden buldupum yere yaptırdım pek sorun yaşamadım 3.5 saat gibi bir sürede ördüler ve çok memnunum saçlarımdan tavsiye ederim bende @Hairclasskuafor instagram adresleri

  • Benim şuan saçım çok kısa. Birde yaşadıklarımdan dolayı bir daha yaptırmayı düşünmüyorum. Bazı kişiler 1 haftada sökmüş bazıları da ablam gibi 2-3 ay rahat kullanıyor. Kişiden kişiye değişiyor. Bende çok zorlandım açıkçası. Yer önerisi için teşekkürler.

  • O kopanlar saçının zaten dökülecek olanları. Aslında kopmuyor. Saçın dökülüyor ama örgüler tuttuğu için düşemiyor teller. Saçını açınca da hepsi bir anda dökülüyor. Ben hiç saç kaybetmedim ama o kadar çok saçın bir anda döküldüğünü görmek üzüyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin