Makyaj Süngerleri Ne işe Yarar? Her Marka Aynı Mıdır?

3
1630
Herkese iyi geceler!
Bu gece herkesin merak ettiği bir konudan bahsedeceğim. Arkadaşlarım her zamanki gibi ben makyaj yaparken malzemelerime bu ne diye soruyorlar. En çok sordukları malzemelerden biri de fırçalarım ve süngerlerim. Bu gece süngerlerimden bahsedeceğim.

Makyaj süngerlerinin amacı kapatıcı ve fondöten gibi likit ürünleri yüze eşit şekilde dağılmasını ve soft durmasını sağlamak. Genellikle bu işi elimizle yada fırçalarla yaparız ve iz kalır (herkes şahit olmuştur) Eğer süngerle yaparsak sünger hem ürünün fazlasını emer hemde iz kalmamasını sağlar. Ayrıca daha az zaman harcarız ve uzun vadede yüzümüze zarar vermemiş oluruz.
Makyaj süngerleri görüldüğü gibi farklı renk, boyut, yapı ve şekle sahiptir. Bu farklılıkların tek bir amacı vardır. Daha kullanışlı olabilmek. (Renk hariç, onun bir önemi yok :)) Hangi marka olursa olsun tüm süngerler daha iyi tutuş ve daha iyi uygulama için düz değil, şekillidir. Şekilleri markadan markaya farklılık gösterir. Kimi oval, kimi bombeli, kimi düz kesimlidir. Kimisi daha yumuşak kimisi daha serttir. Bir sünger için iyi yada kötü demek doğru değildir çünkü bir sünger kimine göre kullanışlı iken kimine göre kullanışsız olabilir. Kişiye göre değişir.  
Benim elimde 5 adet sünger var. Bunlar Beauty blender, H&M, Eklips, Real Tecniques ve Flormar. Bunlardan kısaca bahsedeceğim.
beauty blender (BB)
Beauty blender sünger en meşhur süngerlerden biridir. Fiyatı en yüksek ama herkesin almayı hayal ettiği süngerdir 🙂 Pembe kırmızı ve siyah rengi vardır (mikro olanların yeşil renkli olanları da var) Şekli oval gelir ve sivrilen ucuyla kapatıcı sürmeyi kolaylaştırır. Yapısı yakından bakıldığında delik deliktir. Sık bir yapısı yoktur bu nedenle daha yumuşaktır. Islak kullanıldığında şişer ve daha da yumuşar. Benim çok sevdiğim süngerlerden biridir. 55 tl fiyatını hakediyor mu orası tartışılır tabiki 😛
H&M
H&M sünger beauty blender muadili olarak bilinen süngerdir. (Görkem Karmanın muadil araştırması sonucu) Yalnızca beyaz renge sahip ve bu dezavantaj. Çünkü rengi gitgide sararıyor ve bazı lekeler çıkmıyor 🙁 Aynı BB sünger gibi yakından bakınca delikli bir yapısı vardır ve yumuşaktır. Boyutu BB ile aynıdır. BB ye göre çok çok az sert bir yapısı var ama farkedilmiyor bile. Gerçekten muadil denilebilir. Fiyatı 10 tl. Kesinlikle alınması gereken bir sünger.
Eklips
Eklips sünger ise şekil itibari ile kullanışsız diyebileceğim süngerlerden birisi. Bombeli bir şekli var ve kapatıcı sürerken zorluyor. Göz pınarlarına sürerken göz kapağının üstüne kapatıcı bulaşabiliyor. Yakından bakınca düz bir yapısı var. Diğerlerindeki o delikli yapıyı göremiyorsunuz. Yumuşaklığı mest edici düzeyde. Benim en çok kullandığım süngerlerden birisi. Sadece lila rengi mevcut ve gratislerde satılıyor. Fiyatı 6.90 tl. Çok beğenildiğinden yakında fiyatı artar bu nedenle bulduğunuz yerde kapın derim.
Real Tecniques (RT)
Real Tecniques sünger de en meşhur süngerlerden birisi. Turuncu rengi ve düz kesimiyle hiçbir süngere benzemiyor. Şeklinin kullanışlılığa herhangi bir katkısı yok. Diğerleri ile eşit derecede rahat diyebilirim. Yumuşaklığı inanılmaz iyi. Ben o kadar yumuşak olmasını sevmediğimden bu süngeri sadece fondöten için kullanıyorum. Fiyatı değişkenlik gösteriyor. En fazla 40 tl ye en ucuz 18 tl ye gördüm. İndirimdeyken almakta fayda var.
Flormar
Son olarak hayatımın hatası Flormar sünger var. Yapısı eklips ile BB karışımına sahip. Eklips kadar tok değil ve BB kadar düz değil. Ucu BB gibi sivri, Gövdesi Eklips gibi bombeli. Yumuşaklığı çok kötü. Birine hızlı atsanız kafasını yarar 😛 Islak kullanımda yumuşuyor ama ben ıslak kullanmayı sevmiyorum. Nemli nemli hoşuma gitmiyor bu nedenle çok nadir kullanıyorum. Fiyatı 10 tl ve sadece pembe rengi mevcut.
watsons
Son olarak Elimde bir zamanlar watsons marka Sünger de vardı. Bundan da kısaca bahsedeyim. Bu sünger inanılmaz sert bir sünger. Rengi yapısı ve dokusu eklipsin aynısı ama yumuşaklığı çok kötü. Bende kullanamayacağım diye ablamın kedisine verdim oynaması için 😛 İki gün içinde parçalamış zaten 🙂 Aslında ıslak kullanımda yumuşuyormuş ama ben zaten ıslak kullanamazdım. O yüzden önemsemedim. Fiyatı 13 tl civarındaydı. Buda ek bilgi olsun .
Yıkarken sadece kalıp sabuna sürterek sıkıyorsunuz o kadar. Eğer üzerlerine sıvı bir ürün dökerseniz o köpüğü çok uzun bir süre çıkaramazsınız o yüzden o hatayı yapmayın 🙂 Birde sıkarken tırnaklamayın yoksa üzerlerinde kalıcı tırnak izleri olabilir 🙁 Bir süre sonra da kopabilir.
Ne kadar iyi bakarsanız o kadar uzun ömürlü olurlar 🙂
Umarım yazım faydalı olmuştur ve süngerlerle ilgili soru işaretleri gitmiştir..
Sormak istediğiniz soru yada katkınız olursa yorum yapmayı ihmal etmeyin.
Sevgiler. iyi geceler..

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin