BB krem ve CC krem farkı nedir?

0
192

 
Merhabalar!
 
Bugünkü yazımın konusu bana en çok sorulan sorulardan biri olan “BB krem mi? CC krem mi? Arada ne fark varki?” sorularına yanıt vermek amaçlı olacak. Ben her iki üründen kısaca bahsedip farklarını yazarak size yardımcı olmayı umuyorum.
 

BB krem nedir?

BB kremler (beauty balm/blemish balm) 1950 lerde almanyada bulunmuş ve günümüze kadar değişerek gelip kozmetik sektörüne yerleşmiştir. Asıl amacı cildi nemlendirmek, güneşten korumak ve pürüzsüz bir görünüm sağlamaktır. Antioksidan ve SPF gibi cilt için yarar sağlayan bir takım avantajlara sahiptir. SPF ve antioksidanlara ek olarak, satın alacağınız markaya göre de farklı özellikler barındırabilirler.
 

 

BB kremler markasına göre değişmekle birlikte genellikle 2-3 renk seçeneğine sahiptir. BB kremler fondötenlere oranla daha hafif yapıdadır ve kapatıcılık özelliği az yada orta seviyededir. Renkleri bazen beyaz olup sürünce cildin rengini alabilir (markadan markaya deşiklik gösterebilir)
 

CC krem nedir?

CC kremler (Color Correcting) yani adından da anlaşılacağı gibi, renk eşitliği / renk düzgünleştirici demek. BB kremlerin geliştirilmiş hali olan CC kremler de nemlendirici ve güneş koruma özellikleriyle ön plana çıkıyor. Ayrıca ince çizgilerin görünümünü hafifletiyor, renk eşitsizliklerini de ortadan kaldırıyor. Yapısı BB kremlere göre daha hafif (markadan markaya değişebiliyor) Yani hem lekelere veda ediyorsunuz hem de cildiniz ağırlaşmıyor. CC kremlerin de markaya göre 2-3 rengi olabiliyor. Bazen BB kremler gibi tek renk olup sürünce cildin rengini alabiliyor.
 

 

BB krem ve CC krem Farkı:

BB ve CC kremlerin arasındaki fark çok azdır. CC Krem’in, BB Kremden farkı daha fazla cilt korumasına odaklı olması. CC Kremler, içerisinde bulunan C, E vitaminleri ile yüzdeki kızarıklık ve solgunluk sorununu gidermeyi amaçlıyor. CC Krem, içerik olarak BB Kreme benziyor ancak renk düzenleme özelliği ön planda yer alıyor.
 
Benim görüşüme göre her iki ürünü aynı markadan alıp denemedikçe farkı anlayamazsınız. Markalar kendilerine göre ürün içeriklerinde değişiklik yapıp piyasaya sürdüğünden farklı markaların bb ve cc kremleri arasında bazen hiçbir fark olmayabiliyor. Ürünü kullanmadan önce içeriğini okumak, testerını denemek yada sample ürün almak daha doğru olur. Böylece risk alamamış olursunuz ve cildinize en uygun ürünü seçebilirsiniz.

BB ve CC kremleri fondöten yerine kullanabilir miyim?

Evet. Eğer cildinizde yoğun kapatıcılık gerekmeyen bir kusur yoksa rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hatta fondötenden daha hafif yapıda olduklarından daha iyi doğal bir sonuç verir. Ayrıca nemlendirici ve bakım yapan baz özellikleriyle daha çok tercih edilen ürünlerdir.

Sizinde kullandığınız bb yada cc kremler var mı? Favori ürünleriniz neler? Herkese mutlu günler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin