AYDINLATICI (HIGHLIGTER) NEDİR? NE İŞİ YARAR? NASIL KULLANILIR?

16473
Herkese selamlar!!
Bu gece nöbette bir farklılık yapıp bana en çok sorulan soru hakkında yazmak istedim. Aydınlatıcı nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Bu soruları defalarca duyduğum için bu konuya açıklık getirmek istiyorum. Umarım faydalı olur ve katkı sağlar 🙂 Aydınlatıcılar hakkındaki bilinmeyenler için okumaya devam et :))

http://www.makyajdeneyimleri.com/2016/02/aydinlatici-highligter-nedir-ne-isi.html

Arkadaşlarım makyaj yaparken kullandığım ürünlere bakıyor ve her seferinde aynı soruyu soruyorlar. Ben artık cevaplamaktan sıkıldım 😛 Çünkü anlatması gerçekten zor. “Bu ürün ne?” sorusuna “Aydınlatıcı” cevabını verince her zaman “Aydınlatıcı ne be!” cevabını alıyorum :)) Sonra “yüzün yüksek kısımlarını aydınlatmaya ve doğal ışıltı vermeye yarayıp, yüzün daha canlı ve boyutlu görünmesini sağlıyor” cevabını duyunca bana sanki uzaylıymışım gibi bakan arkadaşlarımı da burdan şiddetle kınıyorum 😛 Bu arada “aydınlatıcı nedir?” sorusunun cevabını da vermiş oldum sanırım.

Highlighter’ın türkçesi vurgulayıcı/aydınlatıcı demek. Adı üzerinde highlighter yüzün belli bölgelerinin (özellikle öne çıkarmak istenilen bölgeler) ışık oyunuyla canlı görünmesini sağlamak ve vurgulatmak. İşte “o ışık oyunu” bizim aydınlatıcı ürünümüz oluyor. Son dönemlerin trendi strobing makyajının da temelini oluşturuyor bu konuya başka bir zaman detaylı değineceğim.

soldaki en sevdiğim flormar double radiance- sağdaki pastel moon light
soldaki en sevdiğim flormar double radiance- sağdaki pastel moon light
Yapısına göre Aydınlatıcı Çeşitleri:
* Likit aydınlatıcı
* Toz aydınlatıcı (far da denilebilir)
* Krem aydınlatıcı (stikler de kreme giriyor)
Not: Renklerine göre de ikiye ayrılıyor, sarı alt tonlular ve pembe alt tonlular. Her cilde her aydınlatıcı yakışmıyor bilginize 🙂

flormar always in shape medium rengi highlighter
flormar always in shape medium rengi highlighter

 Likit Aydınlatıcı:

Likit aydınlatıcı adı üzerinde likit formlu ürünlerdir. Bence kullanımı en zor aydınlatıcı çeşididir. Çünkü hata kabul etmez kontrolü zordur. Fazla ürün alırsanız haddinden fazla ışıldarsınız.

soldakimeşhur mary lou- sağdaki h&m kontör kiti
soldakimeşhur mary lou- sağdaki h&m kontör kiti

Toz (Far) Aydınlatıcı:

Toz ve sıkıstırılmış yapıdadır. En rahat kullanımı olan aydınlatıcı çeşididir. Hata kabul eder ve kolay düzeltilebilir. Ben fazla olunca hemen bir peçete yada temiz bir fırça yardımıyla birazcık silebiliyorum 🙂 Tek dezavantajı fırça ile kullanılması (en rahat kullanımı bu şekilde) Bazı farlarınızı da aydınlatıcı olarak kullanabilirsiniz.

flormar lily fields far
flormar lily fields far

Krem aydınlatıcı:

Benim hiç kullanmadığım bir aydınlatıcı türü. Stik şeklinde olanları var. Kullanımının kolay olduğunu söylüyorlar ama pek bilgim yok. Elimde flormarın bohemian dream serisinin lily fields farı var. Eski seri olanı krem şeklinde. Detay için tıktık. Onu kullanıyorum ve bence çok pratik değil. Bazen topak topak olup yayılmayabiliyor 🙁

soldan sağa always in shape, double radiance, moon light, lily fields, mary lou ve h&m

KULLANIMI:

Size uygun bir aydınlatıcı ürünü seçtikten sonra Resimdeki gibi vurgulamak istediğiniz bölgelere (elmacık kemikleri, kaş altı, alın, dudak üstü, bunun kemeri ve çene) ürünü uygulayın. Uygulama videoları izlerseniz daha etkili olabilir. Yakında bende bir video çekeceğim 🙂

Benim mary lou ve flormar always in shape uygulanmış fotoğrafım.
Umarım bu yazı aydınlatıcı konusunda aydınlatıcı olmuştur 😛
Sorularınızı ve katkılarınızı beklerim.
Sevgiler..

11 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin